С настъпването на есента продължават грижите за опазване на реколтата. За правилно съхраняване на продукцията в големите складове е необходимо те да се обработят с фунгициди против редица складови болести.
Това се отнася и за мазетата, в които се съхранява различна селскостопанска продукция.
След приключване работата в оранжериите, те трябва да се почистят от растителните остатъци и почвата да се обработи, да се използват и почвени препарати, за да се предпазят бъдещите култури от сечене, кореново гниене.
Не трябва да се забравят и градинските инструменти, които също трябва да се до третират с препарати, за да се дезинфекцират.
Стени, рамки, стъкла се третират с химически препарати, както и помещението се опушва.
Със започване на есенната сеитба се налага задължително третиране на семената с фунгициди за есенните култури за предпазване на посевите в бъдеще от различни заболявания (твърда и праховита главня по пшеницата, праховита главня и ленточна болест по ечемика).
След листопада на овощните дървета се налага пръскане, за да се намалят зимуващите форми на различните причинители на болести и насекоми.
В селскостопанските аптеки ще намерите разнообразни препарати за борба с болестите по растенията през различните периоди от тяхното развитие, включително и при съхраняването им.
Ползването на фунгициди за съхраняване на продукцията позволява загубите да се сведат до минииммум.
За всякакви въпроси във връзка с растителната защита на растенията както от болести, така и от насекоми и плевели, ще намерите информация в сайтовете на големите фирми, занимаващи се с търговия на препарати.
В интернет можете да откриете пълна информация за приложението и начините на ползване на различните фунгициди.
Съвременните производители на химически средства за защита на растенията от болести предлагат все по-безопасни за топлокръвните животни и човека препарати. Това обаче не освобождава никой от отговорността да спазва всички изисквания за тяхната употреба.
Към всеки препарат има приложена инструкция за работа с него.
В нея са посочени точните дози за употреба, начин на внасяне, мерки за безопасност.
Разбира се, личното защитно облекло, ръкавици и маска са задължителни за лицето, което ще внася препарата.
Повечето фунгициди са безопасни за пчели и други насекоми, но могат при неспазване на инструкцията за тяхното прилижение да унищожат някои микроорганизми и по този начин да нарушат биологичното равновесие.
comments (0)