Всички спокойно можем да се ангажираме с трансформацията на планетата в по-добро място за живот, правейки някои промени в собственото ни хранително меню.
- Консумирайте много плодове и зеленчуци
Те са полезни за здравето и повечето не влияят фатално върху околната среда.
- Яжте местни храни
Отглежданите на местно ниво храни могат да бъдат отличен избор, тъй като са свежи и не са загубили своите полезни свойства от дълго съхранение и транспортиране.
- Избягвайте да ядете повече от необходимото, особено лакомства
Консумацията само на храна, от която имаме нужда, помага да останем здрави и да не наддаване на тегло.
- Заменете животински протеини с растителни
Храненето с растителна диета също е полезно за здравето: растителната храна осигурява повече фибри и има по-ниско съдържание на наситени мазнини, като и двете могат да допринесат за незначителен риск от сърдечни заболявания. За месоядните е добре да ограничат консумацията на месо до 1-2 пъти седмично. Няма как да устоим на изкушенията на „Ключето“, което предлага уникални бургери Варна.
- Пълнозърнести храни
Нерафинираните зърнени култури са полезни за здравето, намалявайки риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и наднормено тегло.
- Изберете морски дарове
Рибата набавя омега-3 мастни киселини, които помагат за доброто зрение, мозъчна функция и здраво сърце. Консумирайте риба и морски дарове 1-2 пъти седмично.
- Яжте млечни продукти умерено
Млечните продукти са важен източник на протеини, калций и основни аминокиселини и са свързани с намален риск от някои хронични заболявания, метаболитен синдром, високо кръвно налягане, инсулт, рак на червата и диабет тип 2.
- Избягвайте ненужните опаковки
Опаковките на храни, особено когато са изработени от нерециклируеми материали, имат пагубно въздействие върху околната среда. Добре е да изберем биоразградими и рециклируеми материали.
- Пийте чешмяна вода
Вместо да купуваме бутилирана вода, можем да напълним повторно бутилката с вода от чешмата толкова пъти, колкото искаме.
comments (0)